پنجشنبه 23 آبان 1398 Thursday 14 November 2019 16 ربیع‌الاول 1441

سئوالات True/False/Not Given


سئوالات ViewPoint Questions - True/False/Not Given

نوشته شده توسط: حامد محمدحسینی

این سئوالات که به نام True/False/Not Given هم معروف هستند بدون شک یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین نوع سئوالات امتحان IELTS محسوب می شوند.

نکته اولی که باید به آن توجه داشت، تفاوت سئوالات True/False با Yes/No می باشد. هرچند برای ما در پاسخگویی به این سئوالات فرقی ندارد و باید براساس متن انجام شود اما دقت داشته باشید که با جابجا جواب دادن آنها در امتحان نمره ای به شما تعلق نمی گیرد.

به عنوان مثال اگر سئوال Yes/No باشد و شما جواب هایتان هرچند درست به صورت True یا False باشد، جواب هایتان خط می خورد. اما چرا این دو با هم متفاوت هستند؟ سئوالات True/False یعنی متن یک متن علمی بوده و براساس نتایج علمی اثبات شده نوشته می شود. اما در مورد سئوالات Yes/No یعنی متن، نویسنده ای دارد که نظریات او ممکن است تایید یا اثبات نشده باشد و شما باید بگویید جملات سئوال با توجه به نظریه نویسنده درست هستند یا غلط.

مشکل تمام زبان آموزان در پاسخ گویی به این سئوالات آنست که آنها سعی در اثبات تمام لغات دارند و اگر لغتی از متن با سئوال کمی تفاوت داشته باشد نمی توانند آنرا درست جواب دهند. به مثال زیر از کتاب کمبریج 7 توجه کنید:

 

Question: The owners of the campsite may not allow you to camp there.

همانطورکه می بینید متن می گوید مدیریت این حق را دارد تا از ورود شما جلوگیری کند. اما سئوال خواسته شده بدین معناست که: مالک کمپ ممکن است به شما اجازه چادر زدن ندهد.

حال سئوال اینجاست که آیا مالک و مدیریت یکی هستند یا نه؟ آیا اجازه ورود نداشتن با اجازه چادرزدن یکسان است یا نه؟

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که طراح سئوال مجبور است برای سخت تر شدن سئوالات از لغات مترادف استفاده کند و یا به صورت مفهومی سئوال را طراحی نماید. و همانطوریکه می دانید تمام لغات انگلیسی با هم تفاوت هایی را دارند و کمتر دو لغتی هستند که دقیقا معنی یکسانی داشته باشند. پس تکلیف چیست؟

نکته اینجاست که تنها درطراحی سئوالات True/False یکی دو لغت هستند که طراح به آنها توجه می کند (Signal Words). این بدان معناست که بقیه لغات اگر مترادف آنها هم در متن آمده باشد برایمان کفایت می کند. اما این کلمات را چگونه بیابیم. کلمات سیگنال به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. کلماتی که ارتباط بین دو گزاره را نشان می دهند.

Example: Test flights before 1928 proved that John Flynn’s ideas were possible.

  1. کلماتی که ارتباط بین دو آیتم را نشان می دهند.

Example: Wind power stations are better situated at sea than on land.

  1. کلماتی که به سئوال قطعیت یا عدم قطعیت می دهند.

Example: In the early years RFDS fliers had only compasses to help them find their way.

بدین ترتیب، تعریف ما از سئوالات True/False/Not Given کمی تغییر می کند:

True: دقیقاً عین کلمات سیگنال سئوال باید در متن قابل اثبات باشند.

False: دقیقاً عکس کلمات سیگنال سئوال باید در متن قابل اثبات باشند.

Not Given: هرچند اجزای جمله به نظر آشنا می رسند، اما درستی یا غلط بودن کلمات سیگنال قابل اثبات نیست.

توجه داشته باشید که Not Given هم حتماً جایی از متن آمده و لغات مشابه آن وجود دارد اما لغات سیگنال آن و یا عکس آنها قابل اثبات نیست.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت آن است که سئوالات True/False/Not Given همیشه به ترتیب هستند و بنابراین آنها را به ترتیب و با جستجوی کلمات کلیدی می یابیم.

برای راحت تر جواب دادن سئوالات True/False/Not Given می توانید از این روش استفاده کنید که ابتدا سئوال را خوانده و کلمات سیگنال آن را بیابید. سپس برای خود به فارسی بگویید که چطوری در متن آمده باشد True و چطوری ها در متن آمده باشد False می شود. سپس در متن جستجو کنید تا جای جواب را بیابید. در آخر سعی کنید کلمات سیگنال یا عکس آنها را اثبات کنید.

نکته آخری که در مورد سئوالات True/False باید توجه داشت آن است که سعی کنید پیش از جواب دادن نهایی، جمله بعد از جمله جواب را نیز خیلی سریع بخوانید چون شاید جواب ها تغییر کرد.

به چند مثال زیر توجه کنید:

 

Question: Phone calls to ask about service are free.

در این سئوال کلمه سیگنال FREE می باشد (قطعیت روی مجانی بودن دارد). باید ثابت کنیم اگر تماس ها درباره خدمات مجانی بود True، اگر مجانی نبود False و اگر چیزی در مورد قیمت نگفته بود Not Given خواهد بود. همانطوریکه می بینید ابتدا لغت freephone ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. اما جمله بعد را که بخوانید می بینید گفته برای billing matters مجانی است و برای خدمات دیگر شما را شارژ می کند پس جواب False خواهد بود.

 

Question: Newspapers are more popular today than in the past.

Question:The first modern newspapers were printed in China.

در سئوال اول عبارت سیگنال MORE POPULAR می باشد (کلمه سیگنال برای نشان دادن ارتباط دو آیتم). اگر ثابت کنید امروزه روزنامه ها نسبت به قبل محبوب تر هستند True، اگر ثابت کنید قبلا محبوب تر بودند False و اگر نتوانید اینها را ثابت کنید Not Given خواهد بود. با توجه به متن گفته شده است که امروزه روزنامه ها در نسخه های بیشتری چاپ می شوند اما حرفی از محبوبیت بیشتر آنها نیست و بنابراین Not Given خواهد شد. در سئوال اول نیز عبارت سیگنال THE FIRST (کلمه سیگنال قطعیت) خواهد بود. اگر ثابت کنیم چین اولی بوده True و اگر ثابت کنیم چین اولی نبوده و یا گفته باشد جای دیگر اولی بوده جواب False می شود. همانطوریکه در متن می بینید Netherland محل پیدایش اولین روزنامه های امروزی بوده است.

نظرات   

 
+7 #7 سپهر 1394-08-24 10:09
زحمت کشیدین باتشکر
بازگو کردن
 
 
+6 #6 کمال 1394-07-28 11:30
ممنون از شما
بازگو کردن
 
 
+3 #5 حجت سهیلی راد 1394-07-15 17:05
likeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeee
بازگو کردن
 
 
+6 #4 sohrab 1394-06-16 03:12
ممنون
بازگو کردن
 
 
+4 #3 mahsa64 1394-06-04 04:38
وافعا عالی بود
کیف کردم
واقعا ممنون که همچین مطالبی رو به صورت رایگان در اختیار ما قرار می دین.
بازگو کردن
 
 
+11 #2 Somi 1393-08-13 15:08
alllliiiii....k hieli khieli mamnoon!!!!
بازگو کردن
 
 
+6 #1 Mohammad reza Shirinnezhad 1393-06-18 02:53
فوق العاده بود استاد
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

لینک های آنلاین برای گوش کردن به Podcastهای Euronews

آزمون آزمایشیIELTS

Mock Registration

لغات کاربردی IELTS

لغات ضروری آیلتس

منابع آزمون آیلتس

IELTS Sources منابع آزمون آیلتس

آمار بازدیدکنندگان

2992602
بازدید امروز...........بازدید امروز...........546
تمام بازدیدها.........تمام بازدیدها.........2992602

عضویت در خبرنامه